ד"ר יובל קאופמן - כירורגיה גניקולוגית מתקדמת - התקשרי עכשיו: 072-3728083

הכנסה ו/או הוצאה של התקן תוך רחמי

התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעת היריון המוחדר לחלל הרחם ופועל ביעילות ולאורך זמן. מוכרים היום שני סוגים עיקריים:

 1. התקן נחושת – הנחושת גורמת לדלקת קלה ומקומית שמונעת השרשה של היריון ברחם.
 2. התקן תוך רחמי הורמונלי (מירנה) - התקן זה מפריש פרוגסטרון מסוג Levonogestrel בשחרור אטי למשך 5 שנים. הפרוגסטרון גורם לעיכוב תנועתיות הזרע, ליצירת ריר צווארי עוין לזרע ולהשטחה של תאי רירית הרחם ובכך מונע השרשה של עובר ברחם. למירנה השפעה בעיקר מקומית ולכן מעט מאוד תופעות לוואי. יתרון נוסף שלה הוא בהפחתת כמות הדימום בזמן הווסת.

בתום 5 שנים נדרשת החלפה של ההתקנים. הכנסה והוצאה של התקן נעשית במרפאה תחת אולטרסאונד כדי לוודא שההתקן יושב במקום הנכון.

 

הפסקת היריון תרופתית

אפשר לבצע הפסקת היריון תרופתית ב-49 הימים הראשונים להיריון, כלומר עד3 שבועות איחור במחזור החודשי. לפעולת הפלה בכדורים שיעור הצלחה של כ-90-95%, והוא יורד ככל שגיל ההיריון גדל.

הפסקת היריון תרופתית נעשית במסגרת אשפוז יום. תחילה ניתנת לאישה התרופה מיפפריסטון (Mifepristone),המוכרת יותר בשמה המסחרי מיפג'ין. תרופה זו נוגדת את פעולת ההורמון פרוגסטרון, הדרוש לשם קליטת העובר ברירית הרחם; הירידה באספקת הדם לעובר בעקבות התרופה גורמת להיפרדותו מדופן הרחם.

את התרופה תקבל האישה בבית החולים ותישאר בו להשגחה למשך כשעתיים. כעבור 48 שעות תחזור אל בית החולים ותקבל תרופה נוספת – מיזופרוסטול או ציטוטק – חומר הגורםלהתכווצות הרחם ולפליטת תוכן ההיריון. אז תישאר האישה להשגחה עד כ-6שעות בבית החולים. לאחר 4-3 שבועות תבוא לביקורת ובמהלכה תעבור בדיקת אולטרסאונד כדי לוודא שתהליך ההפלההושלם.

תופעות הלוואי של הפסקת היריון תרופתית הן כאב בטן דמוי מחזור ודימום נרתיקי. נדירים יותר הסיכונים המשויכים לגרידת חלל הרחם, כגון זיהום או פגיעה ברחם.

ניקור מי שפיר

בדיקת ניקור מי שפיר נעשית כדי לאתר הפרעות כרומוזומליות, בעיות גנטיות וזיהום עוברי. נוזל מי השפיר מכיל תאים שנשרו מהעובר; במהלך הבדיקה נשאבת ממנו דגימה, ואת תאי הנוזל שנשאבו מתרבתים במעבדה ומפיקים מהם כרומוזומים או גנים ספציפיים. אפשר להשתמש בנוזל מי השפיר גם לבדיקת DNA וירלי כשיש חשד לזיהום תוך רחמי.

הבדיקה נעשית תחת אולטרסאונד. אין צורך באלחוש מקומי כי הכאב מזערי ורגעי (דומה לבדיקת דם). לאחר הבדיקה יש להמתין כ-20 דקות לפני השחרור הביתה ובבית נדרשת מנוחה למשך יממה לפחות. בדרך-כלל תתקבלתשובה בתוך כ-3 שבועות.

הסיכון בביצוע הבדיקה הוא בשכיחות של 1:200 והוא כולל דימום, ירידת מי שפיר והתכווצויות שיכולים להוביל להפלה.

מומלץ לבצע ייעוץ גנטי לפני הניקור.

בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית המשוקללת עם בדיקת דם היא חלק מסקר השליש הראשון של ההיריון ונועדה לנבא סיכון מוגבר לתסמונת דאון (התוצאה נותנת רמת דיוק של עד 80%).

בדיקת שקיפות עורפית מבוצעת בשבועות 13.6-11 להיריון. מודדים בה את כמות הנוזל באזור העורף של העובר משום שעיבוי עורף שכיח בקרב תינוקות בעלי תסמונת דאון וכן בקרב אלה הסובלים ממומי לב עובריים, ממומים בכלי הדם הגדולים וממומים אנטומיים אחרים. בבדיקה מאמתים גם את גיל ההיריון והיא אף מצביעה על חיוניות העובר. חשוב לציין כי הבדיקה אינה מהווה תחליף לבדיקת התבחין המשולש בשליש השני.

בדיקת התבחין המשולש היא בדיקת דם המורכבת מ-3 מדדים המשוקללים יחדיו בחישוב הסיכון לתסמונת דאון. השילוב של תוצאות השקיפות והתבחין המשולש נותן יכולת ניבוי של עד 95% לתסמונת דאון.

כשהתוצאה מצביעה על סיכון מוגבר אפשר לאתר תסמונת דם ובעיות כרומוזומליות אחרות ואף לשלול אותן על-ידי ניקור מי שפיר או על-ידי בדיקת סיסי שליה

מעקב היריון פרטי

היריון כרוך בהרבה בדיקות מעקב. בדפים אלו ננסה למפותן ולתת הסבר קצר על כל אחת מהן. את רוב הבדיקות ניתן לבצע דרך הביטוחים השמלימים. יש להתקשר ולברר על הבדיקות דרך הקופה.

1.   שבועות 10-7: בדיקת רופא ובדיקת אולטרסאונד

אבחון ההיריון, תקינות ההיריון, מספר העוברים, גיל ההיריון וגודל העובר.

בביקור הראשון תקבלו הסבר על בדיקות הסקר בהיריון ועל מועד ביצוען.

זה הזמן לפנות לביצוע בדיקות גנטיות טרום-הריוניות במסגרת סקר גנטי. לצורך כך תוכלו להתקשר אל קופת החולים ולקבל מידע לגבי המכונים המבצעים את הייעוץ. יש להגיע ליעוץ הגנטי עם הפניה.

בשלב זה מומלץ להתחיל מעקב לחץ דם, דופק, משקל ובדיקות שתן לחלבון באופן קבוע ובהתאם להוראת הרופא, במסגרת טיפת חלב או מרפאת האם.

כמו כן, תקבלו הפניה לבדיקות שגרה לתחילת היריון המתבצעות במרפאת האם בצום של 12 שעות. הבדיקות כוללות:

 1. סוג דם ו-RH(בהיריון ראשון בלבד; לבעלות RH שלילי בכל היריון בדיקת סקר נוגדנים).

 2. TPHA - נוגדנים לעגבת.

 3. בדיקת כימיה רחבה כולל סוכר בצום.

 4. ספירת דם.

 5. שתן לתרבית + כללית.

 6. בדיקת סרולוגיה ל-CMV, TOXOPLASMA .

 7. תפקודי בלוטת התריס.

2. שבועות 14-10: סקר שליש ראשון

בדיקה משולבת הכוללת:

א. ביצוע אולטרסאונד לשקיפות עורפית

ב. בדיקת דם (PAPP-A ו- free bHCG)

3. שבוע 10 והלאה: NIPT

בדיקת NIPT (Non Invasive Prenatal Test) - בדיקה בלתי פולשנית שנועדה לזהות הפרעות כרומוזומליות כמו תסמונת דאון (טריזומיה 21), תסמונת אדוארדס (טריזומיה 18) ותסמונת פאטו (טריזומיה 13) בעובר. כמו כן ניתן לבדוק גם הפרעות בכרומוזומי המין כגון תסמונת טרנר ותסמונת קליינפלטר. שיעור הדיוק של הבדיקה הוא גבוה מאוד עבור תסמונת דאון. לגבי תסמונות נדירות יותר, רמת הדיוק אינה ידועה. ניתן גם היום לבצע בדיקת צ'יפ גנטי אשר בודקת מחלות גנטיות בלתי שכיחות שדורשות בדית הפרעות ברמת הגן.

יתרונה של בדיקת ה-NIPT לעומת בדיקות אחרות המאפשרות גילוי תסמונות אלה (בדיקת מי שפיר, בדיקת סיסי שליה) היא בהיותה לא פולשנית - היא מבוססת על בדיקת דם רגילה של דם האם.

4. שבועות 17-15: סקירת מערכות מורחבת מוקדמת

בדיקת אולטראסאונד מקיפה שנועדה לסרוק את איברי העובר במטרה לשלול המצאות מומים עובריים. ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי או דרך הביטוח המשלים

5. שבועות 20-16: סקר שליש שני = התבחין המשולש ("חלבון עוברי")

רצוי בשבועות 18-17. נבדקים 3 חלבונים בדם האישה:

 • חלבון עוברי- AFP
 • ·hCG חופשי
 • אסטריול

השילוב של רמת החלבונים עם גיל האישה יכול להעריך את הסיכון לתסמונת דאון וכן את הסיכון למום במערכת העצבים המרכזית של העובר. מבוצע במעבדות זר.

- התבחין המרובע: סקר שליש שני התבחין המשולש (חלבון עוברי) בתוספת בדיקת רביעית אינהיבין. מבוצע בתשלום במעבדות זר.

- הבדיקה הכוללת Integrated risk (יכולת הניבוי הטובה ביותר - מעל 90% ). כולל תוצאות שליש ראשון + תוצאות שליש שני = סיכון אחד כולל. בסך הכל 7 בדיקות.

הערה : כדי לקבל את הבדיקה הכוללת יש לבצע את כל בדיקות הדם כולל התבחין המשולש באותו מכון

6. שבועות 19-20: ביקורת

כולל US לבדיקת כמות מים, תנועות, מיקום שליה ומשקל משוער. בביקורת זו נעבור על הבדיקות האחרונות נעשו.

7. שבועות 22-24: סקירת מערכות מורחבת מאוחרת

באופן פרטי או דרך הביטוח המשלים

8. שבועות 24-26:בדיקות מעקב והעמסת סוכר

ספירת דם, תפקודי בלוטת תריס, תרבית שתן, ובדיקת נוגדנים לנשים עם RH שלילי . מתבצע במרפאת האם.

בדיקת העמסת סוכר 50 גרם - זוהי בדיקת סקר לאיתור נשים עם סוכרת הריונית. אופן ביצוע אין צורך בצום. ממיסים 50 גרם גלוקוז בכוס מים. ניתן להוסיף לימון טבעי ואז לשתות את התערובת. חשוב שהדם יילקח שעה לאחר מכן במרפאת האם.  

9. שבוע 28: ביקורת כולל אולטראסאונד להערכת גדילה

כולל US לבדיקת כמות מים, תנועות, מיקום שליה ומשקל משוער.

10. שבועות 32-33: ביקורת כולל אולטראסאונד להערכת גדילה

כולל US לבדיקת כמות מים, תנועות, מיקום שליה ומשקל משוער.

11. שבועות 36-37: ביקורת כולל אולטראסאונד להערכת גדילה ושיחה לקראת הלידה.

כולל US לבדיקת כמות מים, תנועות, מיקום שליה ומשקל משוער. בסיכום הביקור תקבל המלצה להגיע לביקורת בחדר לידה בשבוע 40 במידה והלידה לא מתפתחת לפני כן.

12. ביקורת לאחר לידה

בהצלחה

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר קאופמן מבצע ניתוחים דרך מושלם ופלטינום של קופ"ח כללית, לאומית זהב ומכבי מגן זהב וכן דרך הביטוחים הפרטיים של כלל, מנורה, פניקס, מגדל, הראל ועוד. במרפאתו באסותא ובהרצליה מדיקל מתקבלות מטופלות של ביטוח מושלם ופלטינום של קופ"ח כללית, מכבי מגן זהב, לאומית זהב ושאר הביטוחים הפרטיים.

ראיון עם ד"ר קאופמן בנושא אנדומטריוזיס בערוץ 10


 

 

 

 

 

 

 

לצפיה בסרטונים נוספים לחץ כאן >>

פרטי התקשרות


ד"ר יובל קאופמן
בית חולים 'אסותא' חיפה,
קניון לב המפרץ (קומה ג')
שד' ההסתדרות 55 , צ'ק פוסט, חיפה.
לקביעת תור יש להתקשר 072-3728083
פקס: 04-8494210 
דוא"ל: mdykaufman@gmail.com

facebooklogo 

logo tafrits