במקרה של דימום לא בזמן מחזור או כל דימום נרתיקי חריג אחר שעוצמתו רבה או שנמשך זמן רב, חשוב מאד לפנות לאבחון רפואי מקיף על מנת לאתר את מקור הבעיה והסיבות לה. התייחסות לאופי המחזורים, לסוג אמצעי המניעה שבהם משתמשות הנשים ולפרמטרים נוספים, כמו מצב בריאותי, יכול לסייע באבחון נכון ובהתאם – בקבלת הטיפול הנדרש לאישה הסובלת מכך.

דימום וסתי של מעל 7-10 ימים נחשב לחריג. כך גם דימום קל שלא בזמן המחזור, דימום שמפתיע לרוב, עשוי להבהיל ולא בכדי. דימום בין וסתי ושינוי בסדירות המחזור יכולים להיות ביטוי לשינויים הורמונליים היכולים לנבוע משינוי כלשהו ביום יום, לרבות שינוי תזונתי (דיאטה חריפה, למשל). דימום לאחר יחסי מין המלווה בכאב או בתחושת חוסר נוחות יכול להעיד אף הוא על בעיה כלשהי וכן דימום מהואגינה שאיננו רגיל.

נשים רבות סובלות לעיתים מדימומים חריגים ולא מוסברים והדבר נחשב לנפוץ. אולם כאשר התופעה חוזרת על עצמה או באה לידי ביטוי במשך תקופה ארוכה, הדבר מצריך בירור אצל רופא מומחה בתחום הכירורגיה. בעיות הקשורות לצוואר הרחם, הימצאות שרירנים או זיהומים עשויות להיות חלק מהסיבות לכך, מעבר לעניינים הורמונאליים אחרים, ובמקרים מסוימים ונדירים גם סרטן ברירית הרחם או בצוואר הרחם.

גישות שונות לטיפול

המענה הטיפולי המוצע לאישה, הסובלת ממקרה של דימום מהנרתיק שלא בתקופת המחזור או דימום מהרחם בגיל מבוגר ייקבע רק לאחר הבירור ולאחר ביצוע שורה של בדיקות הכרחיות המסייעות באבחון הבעיה. טיפול במצבים של דימום שלא בזמן מחזור או דימומים מהנרתיק לאחר קיום יחסי מין יכול להיות תרופתי ויכול להיות ניתוחי/פולשני (למשל, צריבה של רירית הרחם, כריתת הרחם ועוד).

לאור הפיתוחים הרפואיים הרבים בתחום הגניקולוגיה, ישנן כיום מספר גישות ניתוחיות המוצעות לנשים הסובלות מדימומים חריגים במקרים בהם ההליך הניתוחי הוא האפשרות הרלוונטית עבורן.

הגישה הבטנית – מבוצעת באמצעות חתך, אותו מבצעים בדופן הבטן. החתך מאפשר את בחינת האיברים הפנימיים וגישה ישירה אליהם. כך ניתן לבצע, לדוגמא, כריתת רחם או שרירן גדול. לאור יותר תחלואה סביב הניתוח והחלמה יותר ממושכת וקשה הנטיה כיום היא לנסות להמנע משיטת ניתוח זו במידת האפשר.
הגישה הנרתיקית – מתאימה למקרים בהם יש צורך בפעולה בצוואר הרחם או בתוך חלל הרחם וכן למצבים של צניחת איברי האגן. דרך הנרתיק ניתן לבצע היסטרוסקופיה שהיא שיטה זער פולשנית במהלכה מבוצעת כניסה עם מצלמה דרך צוואר הרחם ולתוך חלל הרחם. בגישה זו ניתן לבצע פעולות תוך רחמיות כגון כריתת פוליפ רחמי או שרירן וקילוף או צריבה של רירית הרחם.
לפרוסקופיה – זו גישה אנדוסקופית, זעיר פולשנית, שנעשית דרך חתכים של 5-10 מ"מ בדופן הבטן ובאמצעות ציוד מיוחד, שכולל ציוד אופטי ומכשירים נוספים, בלפרוסקופיה ניתן לבצע מגוון רחב של ניתוחים שכולל, בהקשר של דימומים חריגים, כריתת רחם, כריתת שרירן ועוד. זאת מבלי לבצע חתך גדול בדופן הבטן. זו השיטה המועדפת לניתוחים בטניים במצבים בהם ניתן להעזר בה.

צור קשר ונשוב אליך בהקדם
סגירת תפריט
דילוג לתוכן