מחזור חודשי לא סדיר הוא תופעה נפוצה מאד ונשים רבות מתלוננות על כך בכל גיל. מחזור לא סדיר שכיח יותר אצל נערות בשנים הראשונות שלאחר הופעת המחזור הראשון וכן אצל נשים בשלב שלקראת כניסה לאל וסת (גיל המעבר). . לעיתים הדבר מסתדר מאליו והוא חד פעמי ולעיתים מדובר בתופעה ממושכת שאיננה חולפת מעצמה. הטיפול במקרים של מחזור לא סדיר הבא לידי ביטוי בתצורות שונות, לרבות מחזור אחרי מחזור, מותאם למקור הבעיה ולגורמים לה וזו גם הסיבה מדוע אבחון מקיף ומעמיק על ידי רופא מומחה הוא הכרחי לצורך קבלת המענה הנדרש.

מדוע זה קורה

הסיבות למחזור לא סדיר קשורות במקרים מסוימים למצב של חוסר איזון הורמונלי – חוסר איזון של האסטרוגן ושל הפרוגסטרון. בדרך כלל זהו ביטוי להפרעה בביוץ שגורם לחוסר בפרוגסטרון שעלייתו היא הכרחית לצורך קבלת המחזור.חוסר האיזון הזה יכול להיות בלתי קבוע וגם מפתיע ובלתי צפוי ובמצבים מסוימים ממושך מאד. לצד סיבה זו, שינויים דרמטיים באורח החיים או אורח חיים שאיננו בריא יכולים גם הם להשפיע על הופעתו של המחזור. עלייה משמעותית או ירידה משמעותית במשקל הגוף, דיאטה קיצונית, לחצים וגם מתחים נפשיים, כל אלה ועוד יכולים להשפיע על מערכות הגוף, לרבות על מערכת הרבייה ועל המערכת ההורמונלית עצמה.

סיבות נוספות יכולות להיות תסמונת השחלה פוליציסטית (התפתחות של ציסטות בשחלות), תפקוד לא תקין של בלוטת התריס או בעיות גניקולוגיות שונות הקשורות לרחם או לשחלות. שימוש באמצעי מניעה מסוגים שונים, כמו התקן תוך רחמי או גלולות למניעת היריון יכול גם הוא להשפיע על תדירות המחזור וכן מחלות קשות ונדירות אחרות, כמו סרטן צוואר הרחם או סרטן הרחם, שאחד מתסמיניהם הוא מחזור לא סדיר (אם כי יש לזכור כמובן כי מחזור שאיננו סדיר איננו מעיד בהכרח על מחלות קשות או על בעיה רפואית חמורה). כך או כך, כדאי מאד לפנות לאבחון, ובייחוד כאשר הדבר ממושך, מטריד וחוזר על עצמו שוב ושוב.

סובלות ממחזור לא סדיר או מתופעה של מחזור אחרי מחזור? ד"ר קאופמן, המתמחה בביצוע ניתוחים גניקולוגיים מתקדמים ובמתן מענה רפואי לבעיות גניקולוגיות מסוגים שונים, הוא הכתובת המתאימה לפנות אליה. לסקירת כלל שירותיו וטיפוליו, לחצו כאן ולקבלת פרטים נוספים בטלפון, התקשרו ל – 072-3728083

סגירת תפריט
דילוג לתוכן