נשים רבות מודאגות כאשר נודע להן שעליהן לעבור כריתת רחם.
מקובל לקשר לעתים קרובות את המונח "כריתת רחם" עם חתך בטני גדול, תקופת החלמה ארוכה, תגובות רגשיות קשות והפרעות הקשורות ליחסי מין.
כאשר כריתת רחם מבוצעת תוך שיקולים זהירים ובידיים היא עשויה לשפר באופן משמעותי את איכות החיים של נשים רבות.

להלן שאלות שכיחות היכולות לעזור במתן תשובות לנשים אשר צריכות להחליט על ניתוח לכריתת רחם:

מהי כריתת רחם?

כריתת רחם הוא ניתוח בו הרחם מוסר באופן מלא ונשלח לבדיקה פתולוגית. מכיוון שתפקודו העיקרי של הרחם הוא לצורך הריון ולידה, כריתת רחם לא מאפשרת להרות או לקבל מחזור חודשי בהמשך.

מהן הסיבות וההנחיות לכריתת רחם?

הסיבות לביצוע כריתת רחם מגוונות. להלן מספר סיבות עיקריות:

 • לשחרר מכאבים הנובעים ממצבים כמו: אנדומטריוזיס, אדנומיוזיס ורחם שרירני.
 • להקל במצב של דימומים וסתיים חזקים.
 • לשחרר מכאבים באגן הירכיים כתוצאה מהמצאות שרירנים
 • תיקון צניחת רחם.
 • לטפל בסוגים של סרטן הרחם והשחלות.
 • לפני החלטה על ביצוע כריתת רחם תוכלי לשמוע מהרופא המטפל בך על אפשרויות טיפול אחרות באם ישנן. האפשרויות תלויות כמובן בבעיות מהן את סובלת.

מהם הסוגים השונים של כריתת רחם?

כריתת רחם שלמה – הוצאת הרחם יחד עם צוואר הרחם.

כריתת רחם על צווארית – הוצאת הרחם ללא צוואר הרחם. במצב זה דרוש המשך מעקב עם בדיקות שגרתיות של צוואר הרחם. כמו כן, בכ-15% מהמקרים יתכן דימום נרתיקי לאחר הניתוח. בד"כ מדובר בדימום קל אשר אינו מצריך טיפול נוסף.
בכל אחד מסוגי הניתוח ניתן לשלב גם כריתה של השחלות והחצוצרות. אצל נשים שאין להן יותר וסתות בעקבות היותן במנופאוזה (גיל המעבר) יש יתרון אפשרי בהפחתת הסיכון לסרטן שחלה/חצוצרה בהמשך. אצל אותן נשים לא אמור לחול שינוי מבחינה הורמונלית בעקבות הוצאת השחלות.
אצל נשים בגיל הפוריות הוצאת השחלות תגרום לאיבוד ההורמונים השחלתיים, דבר היכול לגרום להופעת תסמיני גיל המעבר.

מהן השיטות לכריתת רחם?

לדנית – כריתה בדרך לדנית (דרך הנרתיק) אפשרית כאשר יש צניחת רחם והרחם אינו גדול.

בטנית – בשיטה זו מבוצע חתך בבטן תחתונה לצורך ביצוע הניתוח והוצאת הרחם. בד"כ מבוצעת כאשר לא ניתן לבצע את הניתוח דרך הנרתיק או בלפרוסקופיה. לרוב מדובר באשפוז לאחר ניתוח של 4-7 ימים.

לפרסוקופית – בשיטה זו מבצעים 3-4 חתכים קטנים (5-15 מ"מ) בדופן הבטן. דרך החתכים מכניסים צינוריות קצרות ודרכן מבצעים את הניתוח. במקרה כזה ניתן להוציא את הרחם דרך הנרתיק או דרך דופן הבטן ברצועות. מדובר בשיטה בטוחה ויעילה אשר מאפשרת לרוב התאוששות מהירה עם פחות כאבים ופחות ימי אשפוז. ברוב המקרים משך האשפוז לאחר הניתוח יארך 1-2 ימים.

בעוד שהכי טבעי שרוב הנשים יעדיפו את הדרך הכי פחות פולשנית, הרי שבכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא על הדרך הבטוחה ביותר עבורך, לביצוע הניתוח.

מהן הסכנות בכריתת רחם?

באופן כללי, ניתוח לכריתת רחם נחשב בטוח. הסיבוכים לרוב נדירים. עם זאת, במקרה שהם מופיעים עלולות להיות להם תוצאות קשות ואפילו מסכנות חיים. במקרים כאלה עלול להיווצר צורך בניתוח נוסף. לכן, תמיד יש לדון עם הרופא שלך על הסכנות והתועלת של הניתוח לפני החלטה על כריתת רחם.

הרשימה שלהלן מונה את הסיכונים והסיבוכים האפשריים, הקשורים בכל ניתוח גדול, כולל כריתת רחם:

 • סכנות הקשורות להרדמה: קשיים בהרדמה, אלרגיה לתרופות, בעיות לבביות, דלקת ריאות.
 • זיהום: בפצע הניתוח או באיזור הניתוח.
 • דימום: בפצע הניתוח או סביב איזור הניתוח.
 • קרישי דם בוורידי הרגל (טרומבוזה) עם סיכון לקרישים בריאות (תסחיף ריאתי).
 • פגיעה באיברי בטן שכנים כגון מעי, שופכנים ושלפוחית השתן.
 • בקע דרך אחד מהחתכים או דרך הנרתיק.

כל אחד מהסיבוכים עלול להוביל לאשפוז ממושך ולהתערבות ניתוחית נוספת. סיבוך במהלך לפרוסקופיה עלול להוביל לביצוע פתיחה של הבטן לצורך השלמת הניתוח.

מה הן תופעות הלוואי של כריתת רחם?

לעתים קרובות נשים מודאגות בקשר לטווח תופעות הלוואי, כאשר נשקלת כריתת רחם.
החששות העיקריים הם מתופעות לוואי רגשיות, הורמונלית וכן אלה הקשורות ליחסי מין.

תופעות רגשיות

ההשפעות הרגשיות של כריתת רחם משתנות מאשה לאשה ויכולות להיות בלתי צפויות. יש נשים החשות עצב ודכאון בקשר לאובדן הרחם והפוריות, בעוד שאחרות חשות הקלה ושמחה על השיפור הניכר באיכות החיים שלהן. שיחה גלויה עם בן זוגך, חברים או עם הרופא שלך, לפני ואחרי הניתוח, חשובה לצורך קבלת אהדה ותמיכה אשר יעזרו לך לעבור את התקופה.

תופעות הורמונליות

באופן כללי, אם את עדיין בתקופת הפוריות בזמן כריתת הרחם, ותבחרי להשאיר את השחלות, לא צפוי כל שינוי הורמונלי משמעותי. במקרה של כריתת שחלות, יתכנו תופעות של גיל המעבר לאחר הניתוח, עם תסמינים כגון: גלי חום, נדודי שינה, לאות ושינויים במצבי רוח. תתכן גם ירידה בצפיפות העצם ונטיה מוגברת לשברים. במקרה כזה, דברי עם הרופא שלך בקשר לטיפול הורמונלי תחליפי או טיפול אלטרנטיבי.

מצד שני, אם את אחרי גיל הפוריות, את לא אמורה לחוש כל הבדל משמעותי בעקבות כריתת השחלות.

תופעות לוואי מיניות

השפעת כריתת רחם על מיניות נותרת בלתי ברורה, עם הוכחות מחקריות סותרות. ישנן טענות, אם כי אינן מבוססות דיה, כי שימור צוואר הרחם במהלך כריתת רחם נותן תוצאות טובות יותר מבחינת הנאה מינית לאחר הניתוח.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן