ציסטות שחלתיות יכולות להיות פיזיולוגיות או פתולוגיות. אפיון סוג הציסטה (גודלה, מיקומה, תכולתה, מבנה המעטפת שלה, מאפיינים חריגים וזרימת הדם) נעשה בדרך כלל בבדיקת הדמיה כגון אולטרסאונד. בדיקת דם לסמני סרטן יכולה לסייע אף היא בקביעת סוג הציסטה. גם רקע משפחתי של סרטן שד או שחלה וסימפטומים נלווים יכולים לרמז על סוג הציסטה.

ציסטות פיזיולוגיות, המכונות גם פונקציונליות, הן ציסטות שפירות שלרוב מופיעות בעקבות ביוץ וחולפות ספונטנית כעבור מחזור וסת אחד או שניים. לעתים נדרשת התערבות ניתוחית – למשל כאשר יש פריצת ציסטה עם דימום לחלל הבטן, ציסטה בתסביב המונעת זרימת דם תקינה לשחלה או ציסטות גדולות הגורמות לכאבים עקב מתיחה של מעטפת השחלה.

ציסטות פתולוגיות דורשות כריתה ובדיקה היסטולוגית על ידי פתולוג. יש שיתגלו כשפירות ויש ממאירות הדורשות לעתים ניתוח משלים הכולל את כריתת הרחם והטפולות. כשמדובר בציסטה פתולוגית עם חשד טרום ניתוחי נמוך לממאירות אפשר לשקול כריתת ציסטה לפרוסקופית. במקום כריתה של ציסטה שחלתית או חצוצרה לא תקינה עדיף לעתים לבצע כריתה של השחלה והחצוצרה (טפול) גם יחד, ואולי אף של הטפול בצד הנגדי. זאת בעיקר בקרב נשים לאחר גיל המעבר; כיוון שיש פוטנציאל להתפתחות תהליך ממאיר בשחלה או בחצוצרה, ולשחלות שלהן אין עוד תפקוד הורמונלי, מוטב לבחור בכריתה. לנשים בעלות גורם סיכון גנטי לגידול ממאיר בשחלה מומלץ לעתים לבצע כריתת טפולות מניעתית אם אין בכוונתן ללדת עוד. כשהציסטה תופסת את רוב רקמת השחלה אין ברירה אלא לכרות את השחלה כולה – במקרה כזה אין עוד טעם להשאיר את החצוצרה וכדי לא להסתכן בגידול ממאיר בחצוצרה בעתיד, מבצעים כריתה של הטפול כולו.

ההחלטה על ביצוע הוצאת ציסטה שחלתית מורכבת מגורמים שונים. ד”ר קאופמן מבצע כריתת ציסטות שחלתיות בלפרוסקופיה תוך שמירה מיטבית על רקמת השחלה הבריאה והוצאת הציסטה במלואה. במידת הצורך, ד”ר קאופמן מבצע כריתת הטפולות בלפרוסקופיה. מדובר בניתוח שאורך פחות משעה ומאפשר אשפוז של מספר שעות בלבד. הניתוחים מבוצעים תוך ביצוע חתכים מזעריים בדופן הבטן. ההחלמה מהניתוח מצויינת.

לשידור רדיו עם ד”ר קאופמן בנושא ציסטות שחלתיות לחץ כאן

סגירת תפריט
דילוג לתוכן