שרירן (מיומה) הוא סוג של גידול שפיר הנוצר בדופן שריר הרחם (מיומטריום) ושכיחותו עולה עם הגיל. 40-20% מהנשים בגיל הפוריות סובלות משרירנים ואילו מעל גיל 50 מוצאים שרירנים אצל רוב הנשים. על-פי-רוב הם אינם מלווים בסימפטומים, ואולם יש שהם מביאים לדימומים מוגברים, לחץ או כאב באגן, הפרעות למערכת העיכול ולמערכת השתן ובעיות פוריות. הופעת הסימפטומים תלויה במיקום ובגודל השרירנים.

שרירינים במיקומים שונים ברחם

הטיפול בשרירנים נחלק ל-3 סוגים עיקריים – שמרני, תרופתי או ניתוחי. ההחלטה על אופן הטיפול תלויה במצב המטופלת וברצונה וכן במיקום המיומה ובגודלה.

הטיפול השמרני כולל מעקב בלבד ומתאים לנשים שהשרירנים אינם גורמים להן כל בעיה/אינם משפיעים על אורח-חייהן.

טיפול תרופתי יכול להתאים לנשים המעוניינות לשמר את הרחם או להימנע מהתערבות ניתוחית ואינן מתכננות היריון בזמן הקרוב. הטיפול התרופתי המקובל ביותר היום הוא החדרת התקן תוך רחמימסוג מירנה (Mirena), המפריש פרוגסטרון. ההתקן נועד במקור למניעת היריון אך נמצא כי הוא מפחית דימומים ובמידה מסוימת מקטין את גודל השרירן. טיפולים תרופתיים אחרים פחות מקובלים עקב תופעות לוואי קשות. החיסרון הבולט הוא שבדרך כלל עם הפסקת הטיפול יחזור השרירן לגודלו המקורי ואף יותר.

הטיפולים הניתוחיים מיועדים להקטין את גודל השרירן או להוציאו. כאשר השרירן נמצא בחלקו הפנימי של חלל הרחם ניתן להוציאו על ידי ניתוח היסטרוסקופיה. אם השרירן נמצא בחלקו האמצעי או החיצוני של הרחם, ניתן להוציאו בלפרוסקופיה. ניתוחים לפרוסקופיים כרוכים בפחות כאבים וסיבוכים ניתוחיים ובדרך כלל ההחלמה מהם קצרה יותר ולכן הם עדיפים. ואולם, אם השרירן גדול במיוחד או נמצא במקום חריג או שיש ריבוי שרירנים, אין מנוס מפתיחת בטן. אצל נשים שאינן מעוניינות בשימור הרחם הניתוח המומלץ הוא כריתת רחם. זו יכולה להיעשות ברוב המקרים בגישה לפרוסקופית.

אפשרויות טיפול אחרות כוללות גלי אולטרסאונד בעלי תדר גבוה (High frequency ultrasound – HIFUS) ואמבוליזציה של עורקי הרחם. בשיטת ה-HIFUS משדרים גלי אולטרסאונד ממוקדים דרך דופן הבטן ותחת הנחיה של MRI, אל השרירן. הגלים גורמים להתחממות השרירן ובעקבות זאת להצטמקותו. אמבוליזציה היא פעולה שבה תחת הנחיית רנטגן מוזרקים חלקיקים לתוך עורקי הרחם הגורמים לחסימה באספקת הדם לרחם – כך נוצר נמק בשרירן והוא מתכווץ. שתי השיטות הנ”ל גורמות להקטנה בגודל השרירן וזו עשויה להביא להיעלמות התסמינים שהוא חולל. אך הן אינן מביאות להיעלמותו, ויש מקרים שבהם הוא יכול לגדול בחזרה כעבור זמן.

ההחלטה על אופן הטיפול צריכה עם להיעשות בעצת רופא המתמחה בטיפול בשרירנים.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן