צניחת איברי האגן הוא מצב בו איברי האגן צונחים יחד עם דפנות הנרתיק אל חלל הנרתיק ואף מחוצה לו. צניחה של הרחם ודפנות הנרתיק נובעת בד"כ מחולשה של המבנים התומכים באיברים כתוצאה מהריון, לידה, ניתוחים קודמים ועוד. נהוג לחלק את צניחת איברי האגן ל-3 מדורים:

  1. מדור קדמי – כולל את הדופן הקדמית של הנרתיק ושלפוחית השתן. בד"כ יגרום לתופעות הקשורות במתן שתן. יכול להיות מלווה בצניחה של דופן השופכה ובעקבות זאת דליפת שתן.
  2. מדור מרכזי – כולל את הרחם או את כיפת הנרתיק אצל נשים שעברו בעבר כריתת רחם. בד"כ יבוא לידי ביטוי בתחושת גוש בין שפתי הפות.
  3. מדור אחורי – כולל את הדופן האחורית של הנרתיק ותוכו את הרקטום או חלק אחר של המעי. יכול לגרום להפרעה בהתרוקנות בזמן יציאה או אי שליטה.

הצניחה יכולה להיות בכל אחד מהמדורים בנפרד אך בד"כ יש שילוב של צניחה ב-2-3 מדורים. ניתוח לתיקון צניחה יכול להתבצע בגישה נרתיקית, לפרוסקופית או בפתיחת בטן.

גישה נרתיקית היא הגישה השכיחה בה ניתן לבצע כריתת רחם במידת הצורך והרמה של דפנות הנרתיק חזרה למיקומם המקורי. את התיקון ניתן לבצע על ידי חיתוך דופן הנרתיק הרמתה וקיבועה מחדש או על ידי שימוש ברשת סינתטית במקרים בהם רוצים להקטין את הסיכוי להשנות הצניחה עקב חולשה של הרקמות הטבעיות אצל האשה.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן